Pozvánky

IV. BŘECLAVSKÝ UMĚLECKÝ SALON - VERNISÁŽ V PÁTEK 22. 5.

10.05.2015 (21:16)

Malby, grafiky, plastiky, fotografie nebo třeba keramické sochy – to vše nabídne IV. Břeclavský umělecký salon. Již po čtvrté se tak v Břeclavi sejdou umělci z Česka, Rakouska a Slovenska, aby ukázali svá díla veřejnosti a také konfrontovali své umělecké vyjádření na mezinárodní úrovni.

Přehlídka zahájí slavnostní vernisáží v pátek 22. května 2015 v 17 hod již tradičně v tzv. Reně bývalého cukrovaru. Představí se následující výtvarníci:

BERGER PETER /at/ BRUCHTER MILAN /cz/ CURTIS ALEXANDER /at/ ČERNOHORSKÁ EVA /cz/ DOLEŽAL PAVEL /cz/ EICHINGER CHRISTIAN /at/ EICHINGER CHRISTINE /at/ GARŠICOVÁ JAROSLAVA /cz/ GRÜNWERTH GERALD /at/ HODONSKÝ IVAN /cz/ HOLÁSEK JIŘÍ /cz/ HUTTER OLDŘICH /cz/ CHLÁDKOVÁ PAVLA /cz/ JAKUBOWSKI CHRISTIAN /at/ JÁNSKÝ STEINBERG JAN /at/ JUŘENA LIBOR /cz/ KORČÁK MIROSLAV /sk/ KORINEK STEFAN /at/ KNJAŽEVIČ ANDREJ /by-cz/ KŘIVÁNEK KAREL /cz/ LANGNER INNA /at/ MARINGER WALTER /at/ MRÁZ M. MIROSLAV /cz/ MRÁZKOVÁ AMÁLIE /cz/ NEUHAUSEROVÁ LENKA /cz/ ROKYTA BRIANT /at/ SCHULZ FRANTIŠEK /cz/ STEINHAUSER NORBERT /at/ ŠEVČÍK KAREL /cz/ ŠPOUR ZDENĚK /cz/ ŠULÁK FRANTIŠEK /cz/ UHROVÁ BO ENA /cz/ URTZ MYRIAM /at/ VACENOVSKÁ LENA /cz/ ZAHNHAUSEN MILADA /at/ ŽAMPACH STANISLAV /cz/

Salon je fórum široké, a tak přivítáme nejen zkušené tvůrce, ale i mladé umělce, kteří ještě studují nebo začínají vystavovat. Překvapením budou jistě hosté z příhraničního rakouského regionu Weinvietel, který je letos početně výrazně zastoupen. Ti přivezou převážně malby a sochy. Slovenští tvůrci ukážou sochy a Česko zastoupí několik sochařů a keramiků a fotografů, jejichž práce podtrhnou členové pořádajícího Sdružení břeclavských výtvarníků. To se představí skupinovou instalací z nejnovější tvorby.

Salon je otevřené fórum a stalo se dobrým zvykem, že návštěvníci přímo kontaktují vystavující umělce a hovoří s nimi. Během předešlých tří let patřila tato setkávání k těm nejhezčím momentům. Výstava je také prodejním a tak lze právě zde objevit krásný kus do soukromé sbírky. Nutno říct, že Salon se koná především díky vytrvalému úsilí a nadšení břeclavských výtvarníků, kteří prostor bývalého cukrovaru zkrášlují již od května 2012. Tehdy zde odstartovali komunitní projekt „Cukrovar žije uměním“, v jehož rámci nabídli veřejnosti rozsáhlé výstavní expozice, výtvarné dílny, divadlo či koncerty. Vybudovali také závěsný systém, čímž podstatně zlepšili podmínky této poměrně nestandardní galerie.  

Břeclavský salon se již trvale začlenil do výstavního kalendáře nejen regionálního, ale i celostátního a mezinárodního rozměru. S ukončením pronájmu břeclavských výtvarníků se nabízí otázka, jak bude pokračovat nejen Salon, ale i fungování těchto industriálních prostor, do nichž se již Břeclavané právě díky výtvarníkům naučili pravidelně chodit za kulturou. Lze jen doufat, že obojí má před sebou bohatou a zajímavou budoucnost.

Výstava potrvá do 28. června, otevřeno bude vždy v sobotu a neděli 13-17 hod. Pro školy a jiné zájmové instituce lze sjednat individuální termín v pracovních dnech přímo se Sdružením břeclavských výtvarníků.

Obsah článku