Pozvánky

III. BŘECLAVSKÝ UMĚLECKÝ SALON - vernisáž 23.5. v 17 hod

13.05.2014 (23:43)

Malby, grafiky, plastiky, fotografie nebo třeba komiksy – to vše nabídne III. Břeclavský umělecký salon. Zahájí slavnostní vernisáží v pátek 23. května pod taktovkou pořádajícího Sdružení břeclavských výtvarníků.

Seznam vystavující je pestrý: Milan Bruchter, Eva Černohorská, Pavel Doležal, Milan Flajžík, Karel Frantel, Jaroslava Garšicová, Anton Hanzalík, Jiří Hiršl, František Hodonský, Ivan Hodonský, Jiří Holásek, Lukáš Hutter, Oldřich Hutter, Pavla Chládková, Jozef Chrena, Libor Jaroš, Libor Juřena, Milena Kotrčová, Karel Křivánek, Miroslav M. Mráz, Jáchym Nádvorník, Lenka Neuhauserová, František Schulz, František Šulák, Ján Ťapák, Richard Tribula, Božena Uhrová, Luděk Vlach, Jiří Žlebek a Kateřina Žlebková.

Jsou to tvůrci povětšinou zkušení a etablovaní ve svém oboru, vystavují ovšem také solitéři, jejichž díla jsou k vidění velmi zřídka. Již tradičně byli přizváni také mladí, kteří teprve stojí na prahu své umělecké cesty. Výrazně jsou zastoupeni tvůrci z příhraničního slovenského regionu Modry a Skalice – ti převážně přivezou dřevěné a kovové plastiky. Instituce hosta, která je vyhrazena výjimečné umělecké osobnosti spojené tvorbou či samotnou existencí s naším regionem, připadla letos malíři a grafikovi Františku Hodonskému. Vyrostl v malířské rodině, dětství prožil v Břeclavi, po studiích v Uherském Hradišti odešel do Prahy, kde působí dodnes jako malíř a profesor na grafické škole. Jeho dílo, inspirované výrazně přírodou a krajinou Jižní Moravy, je velmi ceněno - získal např. Cenu Vladimíra Boudníka, pojmenovanou po průkopníkovi netradičních malířských technik. Členové pořádajícího Sdružení břeclavských výtvarníků představí výlučně nejnovější tvorbu, neboť podzimní loňská výstava k 10. výročí založení skýtala spíše retrospektivní pohled.

Přehlídka zahájí slavnostní vernisáží v pátek 23. května 2014 v 17 hod již tradičně v tzv. Reně – tedy na adrese Národních hrdinů 22, Břeclav. Za účasti široké veřejnosti i místní prominence ji otevře odborným slovem PhDr. Oskar Brůža, tajemník Unie výtvarných umělců ČR. O dobrou pohodu se jistě postará jazzband Pro Klid Duše, který nás v čele s kapelníkem Radkem Klučkou provede celým májovým podvečerem. Nutno zmínit, že Salon je již ze své podstaty fórum otevřené a demokratické, takže návštěvníci mohou přímo kontaktovat vystavující umělce a pohovořit s nimi. Tato setkávání bývají jedna z nejhezčích… Výstava je také prodejní, a tak dost možná právě zde najdete ten pravý kus do soukromé sbírky! Nutno říct, že Salon se koná především díky nezměrnému úsilí a nadšení břeclavských výtvarníků, kteří prostor bývalého cukrovaru zkrášlují již od května 2012. Tehdy zde odstartovali komunitní projekt „Cukrovar žije uměním“, v jehož rámci nabízejí veřejnosti rozsáhlé výstavní expozice, výtvarné dílny, divadlo i koncert. Pro letošní rok budují nový závěsný systém, čímž posunují úroveň a vybavenost této velice nestandardní galerie opět o kousek dál. Zde je zapotřebí poděkovat vedení města Břeclav, které poskytlo potřebnou dotaci. Díky dále směřují k tiskárně Pálka za tisk propagačních materiálů a Městské knihovně za organizační součinnost.

Rozsáhlý industriální prostor bývalé břeclavské továrny nabízí dostatek možností pro všechny příchozí. O to větší je práce místních výtvarníků směřující k tomu, aby se Břeclavský salon stal trvalou součástí výstavního kalendáře neinstitucionálního charakteru. Po dvou velmi úspěšných úvodních ročnících hodlají také letos svým úsilím potvrdit, že i na zdánlivé periferii může být prezentováno kvalitní umění na odpovídající úrovni. To, co zpočátku vzniklo „za přátelského posezení u sklenky vína“, přetrvalo a drží se již třetím rokem. Akce se pomalu stává novou tradicí a doufejme, že má před sebou dlouhou a bohatou budoucnost.

Výstava potrvá do 1. července, otevřeno bude vždy v sobotu a neděli 13-17 hod. Pro školy a jiné zájmové instituce lze sjednat individuální termín v pracovních dnech na tel. 608369250.