Pozvánky

II. BŘECLAVSKÝ UMĚLECKÝ SALON

9.05.2013 (08:21)

Umění inspirující, odvážné i provokující, tvůrci zkušení, etablovaní i nově příchozí. Olejomalby, akryly, grafiky, plastiky, keramiku a nejrůznější kombinované techniky – a hlavně velké formáty. To vše nabídne II. Břeclavský umělecký salon. Tři desítky umělců z Česka, Slovenska a Rakouska se představí v areálu bývalého břeclavského cukrovaru na mezinárodní přehlídce, která zahájí slavnostní vernisáží ve čtvrtek 16. května v 17 hodin.

Budou vystavena díla následujících umělců: Aigner, Arendarczyk, Bordeaux, Frank, Garaj, Grühbaum, Gansterer, Hannibal Tripet, Jiráská, Kos, Mahdal, Machacek, Mayerhofer, Obr, Ráček, Raška, Rauscher, Sdružení břeclavských výtvarníků, Surý, Štěpánek, Uhrín, Urban Arts, Vránová, Windhager, Wolfsberger, host: Lípa

Koncept výstavy se zrodil v hlavě Jaroslavy Garšicové a Pavla Doležala, kurátorů letošního ročníku – nechat prostor vyznít a využít strohou architekturu industriální haly k prezentaci velkoformátových děl. Jak se vyjádřila Garšicová: „Sešly se nám hodně zajímavé nabídky. Přihlásilo se hodně lidí taky z Rakouska, bohužel jsme nemohli vyhovět všem. Některé věci se prostě nehodily do konceptu.“ Pořadatelé - Sdružení břeclavských výtvarníků - si od tohoto mezinárodního setkání slibují mnohé - umělci i široká veřejnost se protnou v prostoru a čase, vzniknou nové vztahy, partnerství a možná i přátelství. I po více než dvaceti letech od pádu železné opony není totiž zdaleka známo, co se děje za hranicemi našich sousedů. Loňský zakladatelský ročník Salonu, věnovaný fotografii a filmu, se totiž setkal s velkým zájmem daleko za hranicemi našeho regionu. Pro Břeclav je to jednoznačně mimořádná událost, která město okresního formátu posouvá do mezinárodních rovin a skýtá tak jedinečnou příležitost pro jeho prezentaci. Jak jadrně podotýká Doležal: „Chceme to tady trochu rozvířit. Podívat se, co dělají jinde a jak. A nastavit i sami sobě zrcadlo.“ Jelikož se přehlídka koná v rámci rozsáhlého komunitního projektu Cukrovar žije uměním, setkají se v Břeclavi nejen umělci a jejich fanoušci, ale i představitelé kulturních a vzdělávacích institucí, politici a podnikatelé. Lze se tak těšit na pořádnou dávku barev, tvarů a emocí. Tato erupce potrvá až do 9. června.

Naši partneři: Město Břeclav, Racio s r.o., Alba - Metal spol. s r.o., Břeclavsko, Deník - Nový život, Radio Jih

https://www.facebook.com/events/249525781854000/?ref=22